środa, 1 sierpnia 2012

OGRÓD ZIMOWY

Nazwa ogród zimowy nie oznacza wcale założenia ogrodowego nawiązującego do białej pory roku lub też takiego miejsca w ogrodzie, które jest szczególnie dekoracyjne o tej porze roku a specjalnie zabudowany taras lub szklarnię przylegającą do domu, gdzie przez cały rok rosną i bardzo dobrze czują się rośliny. Jest to odpowiednik dużych oranżerii czy palmiarni. Możemy zatem uprawiać tam gatunki egzotyczne kwiatów, które w normalnych warunkach, w naszym klimacie, nie miałyby szans na przeżycie.

Koszty budowy
Koszty budowy  jak i utrzymania zimowego ogrodu zależą materiałów użytych do budowy od rozwiązań technologicznych (utrzymywanie temperatury przez grzanie i klimatyzowanie, ilość dostarczanego światła poprzez automatyczne ustawienie żaluzji). Przy niedużych powierzchniach, możemy zmieścić się w 1000 – 1500 zł, jednak jeżeli zechcemy wykorzystać innowatorskie rozwiązania, które znacznie ułatwią pracę, zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie jest z kosztem utrzymania - im więcej elektroniki, tym większy rachunek za energię elektryczną, im większa powierzchnia, tym większe koszty ogrzewania zimą.  Wybór roślin do domowej oranżerii uzależniony jest od jej ekspozycji oraz od ilości światła, które wpada do środka. Jeżeli nasz ogród wystawiony jest na północ, najlepiej będą się tam czuły rośliny przystosowane do cienia i półcienia, a także wysokiej wilgotności. Konstrukcja na stronie północnej tworzy również doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do domu w okresie jesienno-zimowym.  Od strony południowej słońce świeci bardzo długo i mocno, dlatego wybieramy gatunki, które mogą znajdować się w palącym słońcu i wysokich temperaturach. Najlepszym usytuowaniem jest południowy-wschód oraz południowy-zachód, gdzie można uprawiać większość roślin ozdobnych. Dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia tam zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni.  Miejsce pod taką budowę może być praktycznie dowolne. Jednak musimy pamiętać, iż w sporej części, właśnie od tego uzależnione są koszty jakie poniesiemy. Najtaniej wyjdzie nam, gdy mamy do dyspozycji zabudowany balkon i musimy dobudować tylko jedną ściankę. Drożej będzie, gdy do dyspozycji mamy taras, gdzie trzeba wznieść już trzy ściany oraz część lub całość zadaszenia. Najdroższe są konstrukcje stawiane od podstaw, jednak w takim przypadku mamy całkowitą dowolność, jeżeli chodzi o kształt, wielkość oraz wymiary naszej szklarni.

Konstrukcja ogrodu zimowego
Szkielet budowli można wykonać z drewna lub profili aluminiowych. To pierwsze rozwiązanie jest łatwiejsze do wykonania, jednak ze względu na całoroczną wilgoć wewnątrz, mniej praktyczne i po kilku latach niektóre elementy trzeba będzie wymieniać. Wypełnienie ścian możemy zrobić ze szkła lub tworzywa sztucznego. Oba wyjścia mają swoje zalety oraz wady. Szyby przepuszczają więcej światła, lecz również w zimie dużo szybciej oziębiają ogród zimowy. W czasie oszklenia, warto jest pamiętać o umieszczeniu kilku okien w ściankach oraz kilku uchylnych w dachu. Będzie to bardzo przydatne w czasie przewietrzania. Kolejnym elementem jest podłoga. W tym miejscu możemy umieścić kilka szczegółów, które mogą bardzo ułatwić nam pracę przy uprawie roślin - przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Jest ono dużo bardziej praktyczne od tradycyjnych grzejników, gdyż zimowy ogród nagrzewa się wówczas równomiernie, a w całym pomieszczeniu panuje podobna temperatura. Drugim przydatnym elementem jest studzienka ściekowa, która odprowadzi wylewającą się z donic lub skraplającą się na szybach wodę. Ponadto ułatwia to znacznie sprzątanie naszej oranżerii. Umieszczając wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne, musimy koniecznie pamiętać, aby były wykonane w wodoszczelnych elementów, gdyż wysoka wilgotność powietrza zwiększa ryzyko porażenia prądem. Jeżeli mamy już zbudowany nasz ogród zimowy, musimy zadbać o odpowiednie warunki panujące wewnątrz. Przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jeżeli mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe, zimą wystarczy na specjalnym regulatorze ustawić odpowiednią temperaturę i nie musimy się o nic martwić. Jeżeli natomiast dysponujemy kaloryferem stacjonarnym, musimy codziennie regulować go, dostosowując temperaturę do rosnących wewnątrz gatunków. Utrzymywanie temperatury jest również ważne latem. Ze względu na przeźroczyste ścianki oraz działające promienie słoneczne, ogród zimowy bardzo szybko nagrzewa się do wysokich temperatur. Dlatego też, o ile to możliwe, otwieramy okna, wpuszczając do środka świeże, chłodniejsze powietrze. Jeżeli dysponujemy większymi środkami, możemy zamontować klimatyzację, która latem utrzyma temperaturę powietrza na odpowiednim poziomie, tańszym rozwiązaniem jest zamontowanie żaluzji lub rolet. Równie prostym i niezbyt kosztownym rozwiązaniem jest wykorzystanie  drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub uchylno-przesuwnych, które gwarantują dobre i szybkie wietrzenie pomieszczenia.

Formalności prawne przy zakładaniu ogrodu zimowego
Od jesieni 2005 roku budowa ogrodu zimowego (a także budynków gospodarczych, wiat i altan) o powierzchni do 25 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko zgłoszenie tego zamiaru w starostwie. Trzeba jednak pamiętać, że na posesji mogą znaleźć się tylko dwa obiekty małej architektury (w tym właśnie oranżeria) – po jednym na każde 500 m2 powierzchni działki. Może się więc okazać, że wybudujemy ogród zimowy i altanę, ale na wiatę dla samochodu przepisy nie pozwolą. Budując w bloku, musimy uzyskać pozwolenie od spółdzielni (Dziennik Ustaw z 2005 r., nr 163, poz. 1364 – zmiana ustawy Prawo Budowlane).

2 komentarze:

  1. Parasol ogrodowy to nie tylko praktyczny dodatek, ale także element dekoracyjny, który może znacząco podkreślić charakter naszego ogrodu. Wybierając parasol, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest wielkość - parasol powinien być dostosowany do wielkości naszego ogrodu, ale także do ilości osób, które będą z niego korzystać. Drugim ważnym elementem jest materiał, z którego jest wykonany parasol - powinien on być odporny na warunki atmosferyczne i łatwy do czyszczenia. Więcej na ten temat można przeczytać https://www.halorzeszow.pl/artykul-4media/23872,jak-wybrac-najlepszy-parasol-ogrodowy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Decydując się na zakup budowli ogrodowej, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów, takich jak materiał wykonania i odporność na warunki atmosferyczne. Na stronie https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe można znaleźć różnorodne opcje, które spełniają te kryteria. Wybór odpowiedniej budowli może znacząco wpłynąć na funkcjonalność i estetykę każdego ogrodu.

    OdpowiedzUsuń